Return to site

Zasady zdrowego żywienia

pierwsza część najważniejszych informacji

Otacza nas jakiś totalny szał różnych dyskusji dotyczących tego, co zdrowe, a co nie, co może nam szkodzić od razu, a co dopiero za kilkanaście, kilkadziesiąt lat, coraz więcej kasy zarabiają oszuści od magicznej wody czy plastrów, które mają z Ciebie wyciągnąć raka. To oczywiście super niebezpieczne i przeraża mnie, ilu naiwnych, głównie starszych ludzi może stracić życie przez poddawanie się takim informacjom.

O szkodliwości niektórych rzeczy, które nas otaczają i których używamy, np. elektronicznych papierosów, dowiemy się pewnie dopiero u schyłku życia.

JAK SIĘ W TYM WSZYSTKIM ODNALEŹĆ I NIE ZWARIOWAĆ?

Przed wszystkim zacznijmy od czerpania informacji u źródła. W przypadku Polski taką instytucją, która może nam pomóc jest Instytut Żywności i Żywienia.

Podstawowym narzędziem, którym posługuje się ów Instytut w celu pokazania ludziom, jak powinni się odżywiać i szerzej – jak zdrowo żyć, jest piramida żywienia. Pokazuje ona w prosty, ikonograficzny sposób od samego dołu do góry, jakie elementy naszej diety i ogólnie życia są najważniejsze, jakie mniej ważne a jakich w ogóle powinniśmy się wystrzegać.

Została ona zmieniona w 2018 roku, do tej pory posługiwaliśmy się wersją z 2009.

Co nowego:

  • Została wprowadzona podczas warszawskiego kongresu
  • odpowiada nowym ustaleniom badań medycznych oraz zalceniom WHO
  • najkrócej mówiąc zaleca ograniczenie ilości jedzonego cukru, soli i tłuszczu a zwiększenie ilości błonnika, który spożywamy.

DUŻA ZMIANA – ZBOŻA KONTA WARZYWA

W dotychczasowej wersji pierwsze miejsce, czyli spód, podstawę piramidy stanowiły zboża – teraz na ich miejsce wskoczyły warzywa i owoce, przy czym warzywa mają stanowić 75% tej łącznie traktowanej grupy. Co oznacza, że to nimi powinniśmy się żywić zawsze, codziennie i w największej ilości. Czyli jeśli masz do wyboru kalarepkę albo bułeczkę, to zjedz to pierwsze.

Ostatnie badania wskazują ponad wszelką wątpliwość, że warzywa i owoce powinny być podstawą naszego żywienia. Dostarczają bowiem wielu bezcennych składników (mineralnych, witamin, polifenoli) i w istotny sposób zmniejszają zachorowalność oraz umieralność na choroby układu krążenia, cukrzycę czy nowotwory. Warzywa i owoce spożywajmy więc jak najczęściej i w jak największej ilości. Powinny stanowić co najmniej połowę, tego co jemy. Pamiętajmy jednak o właściwych proporcjach: 3/4 powinny stanowić warzywa, a 1/4 owoce – mówi prof. Mirosław Jarosz.

Co jeszcze?

W piramidzie, tej nowej, na ważne miejsce zasłużyły WRESZCIE! Zioła! Nie tylko jako przyprawy, ale też jako zdrowe czynniki, które leczą wiele chorób i wielu zapobiegają, takim jak marskość wątroby, choroby nerek, serca, udar.

Co więcej, ZIÓŁKA <3 są cudowną alternatywą dla soli, która jak wiadomo nas zabija! Ułatwiają rezygnację z niej

Popatrz choćby tu

https://kobieta.onet.pl/zdrowie/profilaktyka/zdrowie-na-talerzu/jak-uzyskac-smak-nie-dodajac-soli-10-sprytnych-sposobow/ly4dn26

lub tu

https://www.styl.pl/zdrowie/news-ziola-zamiast-soli,nId,1841411

lub tu

http://www.czteryfajery.pl/2013/12/zioa-zamiast-soli-mieszkanka-przypraw.html

Mniejsze ale równie ważne kwestie dotyczą tego, że np. orzechy wreszcie zajęły należne sobie miejsce i są ważne i wymieniane w diecie jako ważne i istotne.

ALE NAJWAŻNIEJSZE I TU PEŁNA UWAGA

Nowa piramida NAKAZUJE wręcz ruch, sport, jako konieczny i obowiązkowy element zdrowego życia, a nie, że się odchudzam to muszę ćwiczyć a tak poza tym to mój jedyny ruch to przejście do taksówki i podnoszenie i opuszczanie ręki przy piciu drinka na mieście.

Miło ze strony twórców piramidy, że wreszcie zauważyli rolę przewlekłych schorowań we wpływie na piramidę, czyli mając cukrzycę czy nawet jedynie insuliniooporność tę piramidę powinnaś czy powinieneś sobie modyfikować w zależności od indywidualnych zaleceń lekarza.

Naukowcy odrobinę nas pocieszają, ponieważ okazuje się, że nasze, Polaków nawyki są coraz lepsze i żyjemy przez to coraz dłużej (oczywiście inną kwestią jest, co o tym myślą demografowie pod kątem tego, kto będzie zarabiał na nasze emerytury biorąc pod uwagę ujemny przyrost naturalny)

Stajemy się mądrzejsi. Bardziej patrzymy na to, co jemy, czytamy etykiety i niechętnie kupujemy np. parówki, które mają tylko 10% mięsa… bardziej tez rozumiemy niektóre niejasne sformułowania na nich użyte.

I również MNIEJ PALIMY! Wątpliwe, czy to zasługa rządu i jego drastycznych kampanii (np. pokazujących ludzkie zwłoki czy zwęglone płuca na opakowaniach papierosów)

Wracając do tematu samych piramid - warto wiedzieć, że osobną piramidę mają dla siebie przygotowaną dzieci i młodzież. To nic dziwnego, bo wiadomo, że w okresie wzrostu i rozwoju funkcji poznawczych i fizycznych dobre odżywanie jest bardzo ważne – dla pracy mózgu, ciała, co przekłada się nawet na dobre wyniki w nauce. Ponadto ważne jest, aby w dzieciach wykształcać dobre nawyki, które będą procentować przez całe ich życie i przechodzić na kolejne pokolenia.

All Posts
×

Almost done…

We just sent you an email. Please click the link in the email to confirm your subscription!

OKSubscriptions powered by Strikingly